Zarządzenie nr 22/17

Burmistrza Gminy i Miasta Grójec

z dnia 13 lutego 2017r.

 

 

 w sprawie: sposobu dokumentowania wpłat podatków i opłaty targowej pobieranych   przez inkasentów  oraz  rozliczenia inkasentów z pobranych podatków i opłat.

 

 

Na podstawie art. 30 ust. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym  (tekst jednolity:  Dz. U. z 2016r.  poz. 446 ze zm.) i § 4 ust. 2 pkt. 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 października  2010r. w sprawie zasad rachunkowości oraz planów kont dla organów jednostek samorządu terytorialnego ( Dz. U. Nr 208, poz. 1375);

 

zarządzam co następuje:

 

§ 1

 

  1. Do udokumentowania wpłat opłaty targowej pobieranej przez inkasentów służą dzienne bilety opłaty targowej stanowiące druki  ścisłego zarachowania.
  2. Do dokumentowania wpłat podatków pobieranych przez inkasentów od podatników  służą  kwitariusze  będące wydrukami z programu komputerowego dopuszczonego do stosowania  w Urzędzie Gminy i Miasta Grójec o nazwie „XPERTIS” zgodne z ewidencją podatników oznaczone w dalszej części zarządzenia jako kwitariusze "typu A"  oraz  kwitariusze przychodowe K-53 oznaczone jako kwitariusze "typu B".

 

§ 2

 

  1. Druki biletów  opłaty targowej zamawiają i opłacają koszty ich wydruku  wyznaczeni uchwałą Rady Miejskiej inkasenci na poszczególne targowiska, składają je w kasie  urzędu do sprawdzenia, nadania numerów (jeżeli nie zostały automatycznie nadrukowane), opatrzenia pieczęcią Urzędu Gminy i Miasta Grójec i wprowadzenia do księgi druków ścisłego zarachowania z określeniem nominału i ilości wydanych pokwitowań. Bilety opłaty targowej do jej poboru na targowisku- giełdzie samochodowej w Słomczynie k/Grójca zawierają dodatkowo nadruk konkretnego dnia targowego, bilety na pozostałe targowiska posiadają nadruk poszczególnych dni miesiąca i wszystkich miesięcy roku cyframi rzymskimi w celu zaznaczenia przez inkasenta, jakiego dnia i miesiąca handlowego dotyczą. Pobranie i zwrot niewykorzystanych biletów opłaty targowej   potwierdza podpisem inkasent i wydający kasjer.
  2. Z uwagi na specyfikę i ilość biletów opłaty targowej  wydawanych na każdy dzień targowy na targowisko – giełdę samochodową w Słomczynie i zwracanych niewykorzystanych biletów  zarządzam dodatkowo następujące zasady dokumentowania pobrania i zwrotu biletów opłaty targowej:

a. na okoliczność wydania biletów opłaty targowej na dany dzień targowy wyznaczony pracownik urzędu sporządzi protokół przekazania ze wskazaniem rodzaju biletów,  numerów oraz ilości w dwóch egzemplarzach, z których po podpisaniu przez pracownika wydającego bilety i upoważnionego pracownika inkasenta,  jeden pozostanie w urzędzie, drugi  zostanie wydany odbierającemu bilety;

b. na okoliczność zwrotu niewykorzystanych biletów opłaty targowej z danego dnia targowego, zostanie przygotowane przez inkasenta zestawienie rodzaju, ilości oraz numerów biletów niewykorzystanych w 2 egzemplarzach, z których po przeliczeniu zwracanych biletów i podpisaniu przez wyznaczonego pracownika urzędu przyjmującego niewykorzystane bilety i upoważnionego pracownika inkasenta,  jedno pozostanie w urzędzie, drugie zostanie wydane zwracającemu bilety.

c. protokoły i zestawienia z czynności  wymienionych w § 2 pkt. 2 lit.  a i b przechowywane są w Urzędzie Gminy i Miasta Grójec przez okres pięciu lat  liczonych od końca roku w którym zostały sporządzone. 

 

§ 3

 

1. Wydruku kwitariuszy typu A, o których mowa w  § 1 pkt. 2 niniejszego zarządzenia      dokonują wyznaczeni pracownicy urzędu z programu  komputerowego „XPERTIS”  na każdą ratę  podatków,  opatrując każde pokwitowanie pieczęcią Urzędu Gminy i Miasta w Grójcu.  Wydruk z kont podatkowych, na których występują należności do zapłaty zawiera pokwitowania  wystawione w dwóch egzemplarzach, z których jeden stanowi oryginał a drugi kopię,  po dwa na jednego podatnika na każdą ratę, z których jeden (oryginał) wydawany jest przez inkasenta podatnikowi a drugi (kopia) służy do rozliczenia zainkasowanych kwot przez inkasenta i dotyczy należności z bieżącego roku podatkowego.

2. Pokwitowania zawierają niepowtarzalne numery składające się z nr miejscowości ewidencyjnej, nr kolejnego pokwitowania na daną ratę i roku oraz informację o nr konta podatników, nazwiskach i imionach podatników, kodu pocztowego i miejscowości zamieszkania podatników, oraz pola wolne do wpisania przez inkasenta dokładnego adresu zamieszkania, rodzaju pobranej należności podatkowej, okresu lub raty podatku, kwoty wpłaty liczbą i słownie, daty wpłaty podatnika i podpis inkasenta. Kopia dowodu wpłaty zawiera kod kreskowy dla celów szybkiej identyfikacji podatnika w ewidencji podatkowej prowadzonej w programie komputerowym.

3. Każda strona wydruku kwitariusza dla danego inkasenta na określoną ratę zawiera numer strony oraz informację o dacie i godzinie wydruku oraz miejscowości, której dotyczy.

4. Pracownik przygotowujący i wydający kwitariusze inkasentom dokonuje wpisu do księgi druków ścisłego zarachowania  każdego kwitariusza na daną ratę.  Wpis dotyczący jednego kwitariusza zawiera dane: o ilości wydrukowanych stron pokwitowań, wartości wydanych do czynności inkasa dowodów wpłat obliczonych w programie komputerowym, wartości niewykorzystanych dowodów wpłat ustalanej jako różnica pomiędzy kwotą podatków możliwą do pobrania przez inkasenta a kwotą faktycznie pobraną i wartości wykorzystanych do czynności inkasa dowodów wpłat  stanowiących zobowiązanie inkasenta należne do odprowadzenia na rachunek budżetu gminy oraz dane o dacie pobrania i zwrotu kwitariusza przez inkasenta potwierdzone jego podpisem i podpisem pracownika dokonującego wpisu.

5. Pracownicy przygotowujący i wydający kwitariusze inkasentom  oraz rozliczający inkasenta,  wypełniają i dołączają do każdego wykorzystanego kwitariusza rozliczenie o treści określonej w załączniku Nr 1 do niniejszego zarządzenia.

6. Kwitariusze przychodowe K-53 typu B, o których mowa w § 1 pkt. 2 są drukami ścisłego zarachowania ewidencjonowanymi przez pracownika kasy w tut. urzędzie. Inkasenci pobierają i rozliczają się z wykorzystanych kwitariuszy w kasie urzędu. Oryginał pokwitowania wpłaty otrzymuje wpłacający a 2 kopie dowodu wpłaty pozostają w kwitariuszu przychodowym, z których jeden dołączany jest do dowodu wpłaty inkasenta i służy pracownikowi ds. rachunkowości podatkowej do zaksięgowania wpłat na właściwe konta podatkowe.

 

 

§ 3

 

1. Niewykorzystane pokwitowania  opłaty targowej, o których mowa w § 2 pkt. 1 nieposiadające nadruku konkretnego dnia targowego inkasenci zobowiązani są zwrócić do kasy urzędu do końca każdego roku kalendarzowego. W przypadku, gdy ostatni dzień targowy w roku przypada na dzień wolny od pracy inkasenci zobowiązani są zwrócić bilety  w ciągu pierwszych trzech dni roboczych nowego roku do kasy urzędu .

2. Niewykorzystane pokwitowania  opłaty targowej, o których mowa w § 2 pkt. 1 posiadające nadruk konkretnego dnia targowego inkasenci zobowiązani są zwrócić do kasy Urzędu do wtorku następującego po dniu handlowym (niedzieli).

 

§  4

 

  1. Rozliczenie inkasentów, o których mowa w § 1 pkt. 1 niniejszego zarządzenia dokonywane jest niezwłocznie po określonym dla inkasenta terminie płatności opłaty targowej i złożeniu przez inkasenta tygodniowego rozliczenia wpływów z pobranej opłaty targowej zawierającego ilości zużytych pokwitowań o poszczególnych nominałach  i uzyskane kwoty wpływów oraz sumę pobranej opłaty targowej.
  2. Rozliczenie inkasentów, o których mowa w § 1 pkt. 2  niniejszego zarządzenia dokonywane jest niezwłocznie po określonym przepisami prawa dla inkasenta terminie płatności rat podatków przy zdawaniu przez niego wykorzystanych kwitariuszy przychodowych.

Rozliczenie inkasentów z kwot zainkasowanych na kwitariusz K-53 typu B w okresie pomiędzy terminami płatności rat podatkowych, następuje następnego dnia po dokonaniu wpłaty na rachunek organu podatkowego, natomiast wpłata inkasenta powinna nastąpić w terminie trzech dni od daty pobrania podatku jednak nie później niż  w określonym ustawowo terminie płatności dla inkasenta.

Wykorzystane i rozliczone kwitariusze K-53 typu B powinny być oddane do kasy urzędu w najbliższym terminie dokonywania naliczenia prowizji za inkaso.

  1. Po zakończeniu rozliczenia i ewentualnego postępowania, wynikającego z rozliczenia dokumenty złożone przez inkasenta podlegają przechowaniu w tut. urzędzie na podstawie ogólnych przepisów dotyczących archiwizacji dokumentów.  

 

§  5

 

Traci moc obowiązującą zarządzenie nr 7/14 Burmistrza Gminy i Miasta Grójec z dnia 14 stycznia 2014r.

§ 6

 

Wykonanie niniejszego zarządzenia powierzam Skarbnikowi Gminy i Miasta Grójec i Naczelnikowi Wydziału Podatków i Opłat. 

 

§  7

 

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązująca od dnia 01.04.2017 roku.

Burmistrz

Jacek Stolarsaki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Załącznik nr 1 do Zarządzenia

Burmistrza Gminy i Miasta

Grójec nr  22/17  z dnia  13.02.2017r.

 

ROZLICZENIE

 

Inkasenta Pana/i/ ……………………………………………………………………………

z kwitariusza przychodowego wystawionego do poboru …………………………………

dotyczącego podatników z terenu ………………………………………………………… .

Kwitariusz wydrukowany w dniu …………………………zawiera:

1.Stron(kartek) - ……………………… szt.

2.Pokwitowań do poboru podatku/opłaty na kwotę ………………………………. zł.

Kwitariusz został wydany inkasentowi do poboru podatku/opłaty w dniu ……………….

 

……………………………………..                          ………………………………………….

( czytelny podpis pracownika wydającego)                                              ( czytelny podpis inkasenta)

 

Kwitariusz został zwrócony po poborze podatku/opłaty w dniu  ………………………… .

1.Kwota podatku/opłaty pobranego/ej przez inkasenta ustalona jako suma wartości podatku/opłaty na wykorzystanych do poboru dowodach wpłaty ………………………………. zł.

2.Dowody wpłat zainkasowanych kwot podatku/opłaty przedstawione przez inkasenta:

1.z dnia …………………………… na kwotę …………………………………zł;

2.z dnia …………………………… na kwotę …………………………………zł;

3.z dnia …………………………… na kwotę …………………………………zł;

4.z dnia …………………………… na kwotę …………………………………zł;

5.z dnia …………………………… na kwotę …………………………………zł;

6.z dnia …………………………… na kwotę …………………………………zł;

                                               Razem kwota:  ……………………………….. zł.

3.Stwierdzone przez pracownika rozliczającego inkasenta nieprawidłowości w rozliczeniu zainkasowanej kwoty, kompletności zwróconego kwitariusza itp. …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..  .

4.Po sprawdzeniu zostały unieważnione niewykorzystane do poboru dowody wpłat pozostałe w kwitariuszu pieczęcią o treści „unieważniono”

 

                                                       ………………………………………………………

                                                         ( data, podpis i pieczęć imienna rozliczającego)

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Zarządzenie Burmistrza nr 22/17 z dnia 13.02.2017 roku
Podmiot udostępniający informację:Wydział Organizacyjny - Sekretariat pok. 22
Informację opublikował:Justyna Lewandowska
Data publikacji:16.02.2017 11:08
Informację aktualizował:Justyna Lewandowska
Data aktualizacji:16.02.2017 11:08